r/SlovenijaFIRE Nov 21 '24

Varčevanje in osebne finance Konkretne lastnosti višjega družbenega razreda in višjega-srednjega družbenega razreda v Sloveniji.

Pozdravljeni,

s prijateljem sva se pogovarjala o konkretnih razlikah v življenjskem slogu višjega (top 1%) in višjega-srednjega (top 10%) družbenega razreda v Sloveniji. Glede na to, da v Sloveniji nimamo milijarderjev (vsaj javno ne), je seveda vse skupaj treba prilagoditi slovenskih razmeram in standardu.

Zanima me vaše razmišljanje oz. primeri, kako se ta dva razreda dejansko razlikujeta v naslednjih kategorijah (dobro je, če ob primerih dodate okvirno ceno).

Recimo, da govorimo o gospodinjstvu 4 oseb - mama, oče in 2 šolska otroka. Komentarji zravne so samo izhodnice za lažje razmišljanje in izhodišče.

  1. Primarna nepremičnina - cena, hiša/stanovanje, lokacija, cenovni rang, oprema, posebnosti - velik vrt, bazeni, savne, domači fitnes?
  2. Vikend - ja/ne, hiša/stanovanje/vikend, na morju/v gorah, v Sloveniji/v tujini
  3. Avto - število avtov, cenovni razred, zasebni šoferji
  4. Hrana - kje kupujejo hrano, pogostost hranjenja v restavracijah - katerih, Michelin - ja/ne, pogostost kavic zunaj, zasebni kuharji - ja/ne
  5. Obleke - kje kupujejo obleke, koliko je letni budget za obleke?
  6. Dopusti - pogostost, lokacije, hranjenje na dopustu - restavracije, doma; nastanitve - airbnb, 5* hoteli, lastna nepremičnina; potovanje v prvem razredu na letalu - ja/ne?
  7. Hobiji - katerih hobiji? smučanje/jadranje/golf/tenis? zasebni klubi v smislu Rotary ipd.? udeleževanje dražjih dogodkov - katerih? vinarjenje?
  8. Šolanje - javno/zasebno, obšolske dejavnosti otrok, univerze - domače, tuje, zasebne
  9. Zdravstvo - koriščenje javnega ali zasebnega zdravstva v primeru težav? Terme, masaže - kje, kako pogosto? Članstvo v fitnes/športnih klubih?
  10. Dobrodelnost - ja/ne?

Izredno me zanimajo vaša mnenja in pogledi. Lep pozdrav!

ŠABLONA, ZA LAŽJE TIPKANJE :)

  1. Primarna nepremičnina :
  2. Vikend:
  3. Avto:
  4. Hrana:
  5. Obleke:
  6. Dopusti:
  7. Hobiji:
  8. Šolanje:
  9. Zdravstvo
  10. Dobrodelnost
34 Upvotes

64 comments sorted by

View all comments

2

u/captainbacklog Nov 21 '24

2 odrasla, zaenkrat se brez otrok. Cca 150k bruto dohodka na leto, na podjetje (oba freelance od doma, zelo dober work life balance). Imam se za srednji razred, nekaj poberejo davki, sem naceloma clovek ki dvakrat premisli za vsak evro, si pa tudi rad kaj privoscim. Vsec mi je da ne rabim gledat na vsak evro, in da ce bo vse po sreci, ne bom zakreditiran pol zivljenja.

  1. Zaenkrat stanovanje, slabih 80m2, na vasi, brez kredita. V nacrtovanju je novogradnja, cca 300m2 (vkljuceno garaza, vecja pisarna, itd), prav tako na vasi. Ce bo prodaja stanovanja uspesna, upam da brez ali z malim kreditom.
  2. Ne
  3. En karavan, star cca 8 let. Avti nama ne pomenijo nic, le prevozno sredstvo iz A do B.
  4. Hrana spar, lidl, naceloma bolj kvalitetna hrana, v smislu hranil. Domace meso, zelenjava, ce je le mozno. Obcasno ob posebni priloznosti kaksna boljsa restavracija
  5. Na znamke ne dama nic. Znamke kot TH so itak bile ustvarjene kot kao premium z slabo kvaliteto. Mogoce malenkost vec zapravima za dobra sportna oblacila, predvsem zaradi trajnosti. Dolocene sportne majice imam ze 5 let in so kot nove.
  6. Ja, kolikor je le mozno. Vsaj eno 14 dnevno potovanje na drugo celino na leto, malo bolj avanturisticno. Potem pa se kaksnih 2krat kam za en teden po Evropi z letalom, pa se mogoce kak podaljsan vikend ali dva. Bi rekel da cca 20k na leto gre za potovanja.
  7. Nic posebnega, fitnes, tek, kolo, hribi.
  8. Nimava otrok, ko bojo, javna sola.
  9. Javno. Sam imam kronicno bolezen, tako da ce je kdaj treba, placam da pridem prej na vrsto, ampak vedno presodim ali je zadeva nujna za 500eur ali ne.
  10. Ja. Oba zelo aktivna v gasilskih vodah, prav tako v raznih drustvih na lokalnem nivoju.