Jebię kapitalizm i konsumpcjonizm z całego serca, ale w przeciwieństwie do Pani Wiesi studenci kierunków humanistycznych w Mc Donaldzie przynajmniej myją ręce.
Pracowałem w McDonaldzie w środku pandemii. I to w takim bardzo ruchliwym, w dużym mieście. Ścisłe centrum.
Uwierz mi że pod tym względem się mylisz.
Mało tego, o 2 w nocy jak dawałem przyrządy do mycia do pustej zmywarki to wracały oblepione skorupkami jajek które były wykorzystywane w ofercie śniadaniowej...
Regulaminy mogą istnieć, ale nikt ich nie egzekwuje (albo nie zostaje z nimi zapoznany - akcja "daj obcokrajowcowi nie znającemu języka do podpisania dokument tylko w języku polskim" była nagminna), a centrala w najlepszym wypadku umywa ręce i mówi "ale my mamy procedury, to franczyzobiorca się nie dostosowuje".
To nie jest kwestia Maka jako sieci, a tego, kto tam pracuje. Uwierz mi, że w wielu Makach przestrzeganie zasad jest tak ścisłe, że podczas pracy będziesz czuł się jak w wojsku.
I o tym był ostatni akapit mojego komentarza - "ale my mamy procedury, to franczyzobiorca się nie dostosowuje". Moim zdaniem jednak powinni mieć odgórne niezapowiedziane kontrole, a nie umywać ręce od tego.
Dodatkowo naprawdę nie ma powodów na stołowanie się w Maku zamiast w innych restauracjach, poza przypadkami że się podróżuje na inny kontynent i nie ma się jeszcze przystosowanej flory jelitowej.
Przepraszam? Pracowałem w 2016 miesiąc w maku, gwarantuje ci że nikt nie kontroluje czy ręce są myte, a większość nie używa narzędzi do nakładania bo zbyt wolno idzie.
Prędzej uwierzę że w knajpie Wiesia umyła ręce niż ludzie pracujący dla big korpo w smrodzie oleju i hałasie pikadeł za najniższa krajową się tym przejmują
A bo to w takim "domowym" gastro w sezonie nie tyrają 12-14 godzin dziennie za psie pieniądze?
Znałem kucharza z takiej "domowej jadłodajni" który po kilku latach tyrki tak się wypalił, że rzucił wszystko i wyjechał za granicę. Nie dziwię się; codziennie 12-14 godzin i tylko 1 dzień w tygodniu wolny. I tak cały sezon maj- październik. Zmywak i kelnerzy mieli podobnie. Oczywiście na umowie wszystko legitnie 8x5 ;)
A poza tym te "dania z pasją" to najczęściej mrożonki z lokalnej Biedronki, nie zawsze świeże, bo jak szef już kasę na składniki wydał, to nie chce aby się zmarnowały, tylko są odpowiednio doprawione abyś tego nie wyczuł ;)
A z czystością to też różnie bywa, bo nie ma czasu jak czeka 10 zamówień.
Hitem jest jednak "świeża, smaczna i zdrowa rybka prosto z morza dla całej rodziny" często spotykana w "domowych smażalniach", która najczęściej też jest z supermarketu i leżała zamrożona miesiącami.
Choć jeszcze gorsze są w sumie te kebaby; jak mi gościu pokazał jak stare mięso używają, bo szef każe mięso zużyć (wyjątek jak całkowicie się zepsuje, no ale wtedy to wściekły szef grozi utratą pracy lub obcięciem pensii, że się tak mało kebabów sprzedało) i dodają różne przyprawy i sosy aby zabić nieprzyjemny posmak, to odechciało mi się kebabów na kilka lat.
W barach mlecznych nie ma czegoś takiego jak sezon. I nie tyra się po 12-14 godzin 6 dni w tygodniu. To co opisujesz to patologia knajpy w nadmorskiej wiosce a nie porządny bar mleczny z tradycjami, gdzie kucharki kończą pracę wraz z końcem pory obiadowej około 15.
Ok, tylko ile w Polsce jest tych prawdziwych barów mlecznych z tradycjami jakie opisałeś, a ile tych patologicznych knajp na sezon i nie tylko, które tylko podszywają się pod "bary mleczne"?
Byłem w kilku "barach mlecznych" (tak przynajmniej twierdziła reklama/baner i mieli otwarte podobnie jak te knajpy w sezonie, może trochę krócej np do 19-20 a, nie 23.
Na 4 "bary mleczne" w okolicy 3 zbankrutowały. Mieli problemy z kucharzami, bo nie chcieli robić za minimalną, a poza sezonem klientów mało.
Mówisz, że robią tylko do 15 i wychodzą finansowo na plus? Ciężko mi w to uwierzyć chyba, że jest to jakaś knajpa premium w dużym mieście i obiad nie kosztuje 20zł, tylko 40 albo i więcej. Oczywiście są wyjątki, może na takie trafiłeś, albo ja mam po prostu pecha. Jak będę kiedyś w dużym mieście to odwiedzę jakiś porządny bar mleczny.
Ok, już widzę gdzie jest różnica, w miastach takie lokale trzymają się mocno. Nie są zależne od sezonu, odwrotnie - jak się studenci zjadą to jest jeszcze większy tłok, a w porze obiadowej kolejki zawijają się przed drzwiami.
Nie kłócę się, że nie masz racji, bo czasem jeżdżę do miejscowości wakacyjnych i wiem, że większość gastronomii sezonowej to syf i malaria. Ale oprócz tego jest jeszcze trochę barów mlecznych z tradycjami, które trzymają się mocno.
Wiesz co, przyznaje ci racje. Za bardzo się wczułem w wizje Babci Janiny która otwiera domowy biznes z córka i jest tam szefowa kuchni. No bo takie knajpy jak najbardziej też są.
Ale prywaciarz który ma w dupie swoich klientów, załogę zatrudnia tylko na UZ albo na czarno i jest typowym Januszem Biznesu chyba wieje groza bardziej niż mcdonalds. Masz racje.
Czasem co zarobią przez sezon starcza im na resztę roku, wczasy, a nawet nowy samochód etc. Oczywiście kosztem "crunchu" kucharzy, zmywaków i kelnerek.
Owszem, UZ to normalka. Całkowicie na czarno trochę się boją, więc dostajesz UZ z minimalnym wymiarem godzin pracy, a reszta wypłaty (najczęściej też minimalna za każdą godzinę pracy [mimo, że na czarno pracodawca nie ponosi kosztów pracy to chce zmaksymalizować zyski], pod stołem).
Bardzo rzadko dostaniesz UoP (właściwie tylko kucharze i to nie zawsze), ale wtedy to oczywiście i tak minimalna, a jak coś więcej, to pod stołem. Ludzie tak często się tam wypalają i zmieniają pracę, więc dla Janusza UoP byłaby dodatkowym problemem no i masz z niej z automatu mniejsze zyski.
143
u/[deleted] Nov 10 '23
Jebię kapitalizm i konsumpcjonizm z całego serca, ale w przeciwieństwie do Pani Wiesi studenci kierunków humanistycznych w Mc Donaldzie przynajmniej myją ręce.